Switch: key switch; Stabl.pos: 3; Switch.method: ON-ON-ON
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK14DG13
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: SK14DG13
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 3; Switch.method: ON-ON-ON
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at any position |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 80mΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 28V AC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |