Switch: key switch; Stabl.pos: 5; Elect.life: 20000cycles
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK15AEG30
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: SK15AEG30
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 5; Elect.life: 20000cycles
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at any position |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 5 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Electrical life | 20000cycles |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 28V AC |
| Stable positions number | 5 |