Switch: key switch; Stabl.pos: 1; Switch.method: ON-(ON); -25÷70°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK15BG30
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: SK15BG30
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 1; Switch.method: ON-(ON); -25÷70°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at I position |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, angled |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 80mΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 28V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |