Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK24-LTP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: SK24-LTP
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AA, SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |