Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 2A; SMA; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK24A-1
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SK24A
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 2A; SMA; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 700mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |