Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT half-bridge; Ic: 30A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK25GB12T4
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SK 25 GB 12T4 24914890
Product downloads
Specification for Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT half-bridge; Ic: 30A
| Case | SEMITOP2 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 75A |
| Topology | IGBT half-bridge |
| Collector current | 30A |