Diode: Schottky rectifying; SMD; 60V; 2A; SMB; reel,tape
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
SK26-2
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: SK26
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 60V; 2A; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 700mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |