Bridge rectifier: three-phase; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK30DTA12
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SK 30 DTA 12 24915240
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; module
| Case | SEMITOP3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | three-phase bridge rectifier/thyristor |
| Leads | wire Ø 1.5mm |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 900A |
| Load current | 25A |
| Max. forward voltage | 1.8V |