Diode: Schottky rectifying; SMD; 200V; 3A; SMB; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK320B
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SK320B
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 200V; 3A; SMB; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 70A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |