Diode: Schottky rectifying
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SK34ATR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: SK34ATR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 75A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 630mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 50µA |
| Capacitance | 170pF |