Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK36A-LTP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: SK36A-LTP
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 750mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10mA |