Diode: Schottky rectifying; SMD; 45V; 40A; D2PAK; Package: tube
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK4045YD2-3G
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SK4045YD2-3G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 45V; 40A; D2PAK; Package: tube
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 45V |
| Max. forward impulse current | 330A |
| Load current | 40A |
| Max. forward voltage | 490mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 1.4nF |