Module: thyristor
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK45STA16
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SK 45 STA 16 24910160
Product downloads
Specification for Module: thyristor
| Case | SEMITOP3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single thyristor x6 |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 450A |
| Load current | 47A |
| Version | T56 |
| Max. forward voltage | 1.9V |