Diode: Schottky rectifying
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SK510SMA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SK510SMA
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 90pF |