Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
SK510TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: SK510TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |