Diode: Schottky rectifying; SMD; 200V; 5A; SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK520CH
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SK520CH
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 200V; 5A; SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 120A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |