Diode: Schottky rectifying; SMD; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK54-AU_R1_000A1
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: SK54-AU_R1_000A1
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 20mA |