Diode: Schottky rectifying; SMD; 60V; 5A; SMB; Package: reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK56-3G
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SK56-3G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 60V; 5A; SMB; Package: reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 140A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 320pF |