Diode: Schottky rectifying; SMD; 60V; 5A; DO214AB,SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK56L-TP
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 60V; 5A; DO214AB,SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 750mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |