Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 8A; DO214AB,SMC; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK810L-TP
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 100V; 8A; DO214AB,SMC; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AB, SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 800mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10mA |