Diode: rectifying; SMD; 800V; 8A; DPAK; Ufmax: 1V; Ifsm: 165A
Multiples:
7500.0
Minimum quantity:
7500.0
Product code:
SK8DJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: SK8DJ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 800V; 8A; DPAK; Ufmax: 1V; Ifsm: 165A
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 165A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |