Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKA 1/13 03205030
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKA 1/13 03205030
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.3kV |
| Max. load current | 3A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Type of diode | rectifying |