Diode: rectifying; THT; 1.3kV; 3A; Ifsm: 150A; E34; Ufmax: 1.2V
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
SKA 3/13 03204950
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKA 3/13 03204950
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.3kV; 3A; Ifsm: 150A; E34; Ufmax: 1.2V
| Mounting | THT |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.3kV |
| Max. load current | 6.7A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Type of diode | rectifying |