Diode: rectifying; THT; 1.3kV; 6A; Ifsm: 320A; SK6; Ufmax: 1.1V
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
SKA 6/13 03641860
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKA 6/13 03641860
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.3kV; 6A; Ifsm: 320A; SK6; Ufmax: 1.1V
| Mounting | THT |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.3kV |
| Max. load current | 10A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |