Controlled bridge rectifier; Urmax: 600V; If: 28A; Igt: 100mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKBH 28/06
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKBH 28/06
Product downloads
Specification for Controlled bridge rectifier; Urmax: 600V; If: 28A; Igt: 100mA
| Case | SEMIPONT1 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 280A |
| Load current | 28A |
| Version | module |
| Gate voltage | 2V |