Controlled bridge rectifier; Urmax: 1.4kV; If: 46A; Igt: 150mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKBT 40/14
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKBT 40/14
Product downloads
Specification for Controlled bridge rectifier; Urmax: 1.4kV; If: 46A; Igt: 150mA
| Case | SEMIPONT2 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Max. off-state voltage | 1.4kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 46A |
| Version | module |
| Gate voltage | 3V |