Bridge rectifier: half-controlled; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKCH 28/08 IGT<30MA 07621250
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKCH 28/08 IGT<30MA 07621250
Specification for Bridge rectifier: half-controlled; module
| Case | SEMIPONT1 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Gate current | 30mA |
| Features of semiconductor devices | freewhelling diode |
| Max. forward impulse current | 280A |
| Load current | 28A |
| Version | module |