Controlled bridge rectifier; Urmax: 800V; If: 40A; Igt: 150mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKCH 40/08
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKCH 40/08
Product downloads
Specification for Controlled bridge rectifier; Urmax: 800V; If: 40A; Igt: 150mA
| Case | SEMIPONT2 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Gate current | 150mA |
| Features of semiconductor devices | freewhelling diode |
| Max. forward impulse current | 400A |
| Load current | 40A |
| Version | module |
| Gate voltage | 3V |