Bridge rectifier: half-controlled; Urmax: 800V; If: 45A; Igt: 100mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKCH 43/08 07641580
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKCH 43/08 07641580
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: half-controlled; Urmax: 800V; If: 45A; Igt: 100mA
| Case | SEMIPONT1 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Gate current | 100mA |
| Features of semiconductor devices | freewhelling diode |
| Load current | 45A |
| Version | module |
| Gate voltage | 3V |