Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 110A; Ifsm: 1.2kA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 115/16 07908590
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 115/16 07908590
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 110A; Ifsm: 1.2kA
| Case | SEMIPONT5 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | 1x1,15mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 1.15kA |
| Load current | 110A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.25V |