Module: IGBT; SEMIPONT6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 146/16 07911850
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKD 146/16 07911850
Specification for Module: IGBT; SEMIPONT6
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | 1x1,15mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 1.7kA |
| Load current | 140A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.3V |