Three-phase bridge rectifier; Urmax: 800V; If: 205A; Ifsm: 1.8kA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 160/08
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 160/08
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 800V; If: 205A; Ifsm: 1.8kA
| Case | SEMIPONT4 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M6 screws |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 1.8kA |
| Load current | 205A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.65V |