Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 400V; If: 31A; Ifsm: 370A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 31/04 07191000
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 31/04 07191000
Specification for Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 400V; If: 31A; Ifsm: 370A
| Case | SEMIPONT1 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | connectors |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 370A |
| Load current | 31A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.75V |