Bridge rectifier: three-phase; 800V; If: 41A; Ifsm: 430A; THT; G11b
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 41/08 07638300
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKD 41/08 07638300
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; 800V; If: 41A; Ifsm: 430A; THT; G11b
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | FASTON connectors |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 430A |
| Load current | 41A |
| Version | square |
| Max. forward voltage | 1.7V |