Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.8kV; If: 50A; Ifsm: 775A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 51/18
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 51/18
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.8kV; If: 50A; Ifsm: 775A
| Case | G51 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | connectors |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. forward impulse current | 775A |
| Load current | 50A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.45V |