Bridge rectifier: three-phase; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 53/04 07232810
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKD 53/04 07232810
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; module
| Case | G55 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | connectors |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 270A |
| Load current | 53A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.5V |