Bridge rectifier: three-phase; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 60/04 07187072
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKD 60/04 07187072
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; module
| Case | SEMIPONT2 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M5 screws |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 1kA |
| Load current | 60A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.6V |