Three-phase bridge rectifier; Urmax: 400V; If: 60A; Ifsm: 500A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 62/04
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 62/04
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 400V; If: 60A; Ifsm: 500A
| Case | SEMIPONT3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M5 screws |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. forward impulse current | 500A |
| Load current | 60A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.8V |