Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.2kV; If: 80A; Ifsm: 750A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 82/12
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 82/12
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.2kV; If: 80A; Ifsm: 750A
| Case | SEMIPONT3 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M5 screws |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. forward impulse current | 750A |
| Load current | 80A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.6V |