Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.8kV; If: 83A; Ifsm: 700A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKD 83/18 07232920
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKD 83/18 07232920
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.8kV; If: 83A; Ifsm: 700A
| Case | G55 |
| Electrical mounting | FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | connectors |
| Max. off-state voltage | 1.8kV |
| Max. forward impulse current | 560A |
| Load current | 83A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.45V |