Bridge rectifier: half-controlled; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKDH 100/12 07227782
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKDH 100/12 07227782
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: half-controlled; module
| Case | SEMIPONT2 |
| Electrical mounting | FASTON connectors, screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M5 screws |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 850A |
| Load current | 100A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.95V |
| Gate voltage | 3V |