Bridge rectifier: full-controlled; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKDT 115/12 07908640
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKDT 115/12 07908640
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: full-controlled; module
| Case | SEMIPONT5 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | 1x1,15mm |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 950A |
| Load current | 110A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.8V |
| Gate voltage | 3V |