Controlled bridge rectifier; Urmax: 400V; If: 60A; Igt: 150mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKDT 60/04
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKDT 60/04
Product downloads
Specification for Controlled bridge rectifier; Urmax: 400V; If: 60A; Igt: 150mA
| Case | SEMIPONT2 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | M5 screws |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Gate current | 150mA |
| Max. forward impulse current | 470A |
| Load current | 60A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 2.3V |
| Gate voltage | 3V |