Converter: DC/DC; 15W; Uin:36÷72V; 15VDC; Iout:1000mA; 2x2; 65g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKE15C-15
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 15W; Uin:36÷72V; 15VDC; Iout:1000mA; 2x2; 65g
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | 2"x2" |
| Power | 15W |
| Operating temperature | -25...71°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | SKE15 |
| Body dimensions | 50.8x50.8x11mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 36...72V |
| Insulation voltage | 1kV DC |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 150kHz |