Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; 1.27N; 7.3mm
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
SKHCBEA010
Manufacturer: ALPS
Manufacturer code: SKHCBEA010
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; 1.27N; 7.3mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 12x12x4.3mm |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 100MΩ |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.27N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | square |
| Button height | 7.3mm |