Module: IGBT; diode/transistor; boost chopper; Urmax: 1.6kV; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP12NAB12T4V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 12NAB12T4V1 25231440
Product downloads
Specification for Module: IGBT; diode/transistor; boost chopper; Urmax: 1.6kV; screw
| Case | MiniSKiiP® 1 |
| Power | 5.5kW |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 45A |
| Topology | boost chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 15A |