Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP24AC12T4V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 24AC12T4V1 25231460
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 2 |
| Power | 11kW |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 105A |
| Topology | IGBT three-phase bridge, NTC thermistor |
| Collector current | 35A |