Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT three-phase bridge
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP25AC126V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 25AC126V1 25230090
Product downloads
Specification for Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT three-phase bridge
| Case | MiniSKiiP® 2 |
| Power | 15kW |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 100A |
| Topology | IGBT three-phase bridge, NTC thermistor |
| Collector current | 55A |