Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP28ANB16V10
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 28ANB16V10 25231350
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 2 |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 210A |
| Topology | boost chopper, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 83A |