Module: IGBT; SKiM5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIM270GD176D
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIM270GD176D 23916120
Product downloads
Specification for Module: IGBT; SKiM5
| Electrical mounting | screw, Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 600A |
| Topology | IGBT half-bridge x3, thermistor |
| Collector current | 300A |